Як купити кімнату в комуналці або гуртожитку

У багатьох українських сімей обмежений бюджет, який не дозволить купити повноцінне житло. Тому люди замислюються про кімнату в комуналці або гуртожитку. Завдяки цьому і не потрібно оплачувати дорогу оренду і обмежувати себе в діях, обумовлених проживанням в чужій квартирі. Але такий вид угод має свої особливості і ризики. Для їх мінімізації потрібно знати юридичні і технічні нюанси маніпуляцій з нестандартною нерухомістю.

Нюанси угод з кімнатами

Покупець може стати власником кімнати в комунальній квартирі або житлоплощі без певного статусу. Перший варіант передбачає можливість вільного розпорядження приватизованим житлом, у другому випадку потрібно викуповувати частки, що належать сусідам, щоб стати єдиним власником.

Також багатьох українців цікавить покупка кімнати в гуртожитку. На офіційному рівні такі угоди не здійсненні. Нерухомість відноситься до спеціалізованого фонду. Також законом заборонено відчуження муніципальних об’єктів.

Найпоширеніший варіант – це кімната в комуналці. Таке житло відрізняється рядом ознак:

  1. Власники житлових приміщень не перебувають у родинних зв’язках. Всі мають окремі особові рахунки.
  2. Майнові права на приміщення виникли після підписання договору, до якого інші мешканці не мають прямого відношення.
  3. Людина має майнові права на ізольоване жиле приміщення і громадські місця, які використовуються іншими мешканцями.

Сьогодні кімнати продаються на дом ріа. Це популярні український сайт, де доступні перевірені оголошення. Така нерухомість була вивчена інспектором, який перевірив всю важливу документацію і сфотографував об’єкт камерою з круговим оглядом. Після впровадження програми перевіреного житла DOM.RIA став №1 серед конкурентів на ринку України.

Пакет необхідних документів

Угоди з кімнатами в комунальних квартирах мають на увазі використання звичайної схеми. При цьому покупка обов’язково реєструється в державних органах. Купуючи частиуа квартири важливо уважно поставитися до перевірки документації. Власник повинен надати паперу з наступного переліку:

  • виписку з державного електронного реєстру або інший документ, що підтверджує виникнення майнових прав;
  • документ, що засвідчує право власності на кімнату;
  • техпаспорт з БТІ, де вказані частки співвласників;
  • довідку із зазначенням частки, завірену нотаріально;
  • платіжки про сплату послуг комунального характеру;
  • письмову відмову сусідів від переважних прав;
  • домову книгу з усіма прописаними в квартирі.

Покупцеві для підписання договору знадобиться цивільний паспорт, ідентифікаційний код і письмова згода одного з подружжя. У випадку з повним пакетом документації відомості про перехід прав власності будуть внесені до Єдиного реєстру протягом 14 днів.

Супутні ризики

Будь-які операції з нерухомістю, в тому числі і кімнатою в комунальній квартирі супроводжуються ризиками. Перш ніж укладати договір важливо перевірити, що колишні господарі не накопичили великі борги за комунальні послуги. Бажано поспілкуватися з сусідами, з якими належить подальше проживання. Це дозволить завчасно домовитися про різні моменти, що стосуються утримання домашніх тварин, шкідливих звичок і громадських місць.

Існують і інші не менш важливі нюанси. При покупці кімнат у продавців, які не є безпосередніми власниками, а живуть за контрактом найму розраховувати на законність угоди не варто. Незважаючи на те, що неприватизованих кімнат залишилося, мало такі ситуації зустрічаються. Відповідно до українського житлового кодексу неприватизована житлоплоща підлягає тільки обміну.

За і проти покупки кімнати

Часто кімната в комунальній квартирі – це непоганий спосіб прописатися в новому місті з мінімальними фінансовими вкладеннями. Особливо проблема актуальна для київської нерухомості. Також популярністю користується житлоплощі з можливістю викупу решти приміщень в майбутньому.

Придбання кімнати має наступні переваги:

  • Можливість стати власником власної нерухомості при мінімальних вкладеннях.
  • Шанс викупити приміщення в найближчому майбутньому для отримання повноцінного житла.
  • Недорога оплата послуг комунального характеру.
  • Можливість отримання повноцінного житла якщо нерухомість потрапляє під реновацію, розселення, знесення.

Але мають кімнати цілий ряд істотних недоліків. Скандали з проблемними або неблагополучними сусідами. Часто в комуналках і гуртожитках проживають люди, які страждають на алкоголізм і наркозалежність. Складні побутові умови проживання. Кухню, санвузол і інші об’єкти доведеться ділити з іншими мешканцями. Сильний знос комунікаційних систем. Опалення, електропроводка, водопровід та інші системи залишають бажати кращого.

Comments

.,.,.,.