Як Яреськи побачив увесь світ:  полтавські краєвиди у фільмах Довженка

Українське село напередодні колективізації, люди, які живуть в гармонії з природою, говорять із землею як з ліпшим другом, плекають її і виховують так своїх дітей. Раптом здалеку чути гуркіт страшної машини, яка вгризається пазурями в землю і починає їх молотити з небаченою силою. Розмірене життя селян уже ніколи не буде таким, як раніше, у двері їхньої хати постукала страшна колективізація. Так Олександр Довженко побачив історичні зміни 20-х років ХХ століття. Саме цю ідилію, розірвану технічним переворотом, він показав у стрічці, яка ввійшла до п’ятірки шедеврів світового кіно за версією ЮНЕСКО. Далі на poltava-trend.

Як Яреськи надихнули на фільм всіх часів і народів

Місцеві жителі іноді називають село Яреськи, що на Полтавщині тутешнім Голлівудом. Адже тут свого часу були зняті геніальні кадри фільмів режисера Олександра Довженка.  

Понад 120 років тому Довженко мандрував Україною, відвідав Чернігівщину, Київщину, Полтавщину в пошуках автентичної української місцевості, що стала би вдалим тлом для його фільмів. І наприкінець, не задовольнившись побаченим, Довженко разом з художником Василем Кричевським приїхав у невелике село на Полтавщині. Вражений мальовничою місцевістю, без вагань режисер приступив до зйомок саме тут, зовсім не змінюючи та не адаптуючи краєвиди. 

Першим фільмом, знятим тут, була “Звенигора” 1927 року. В ній Довженко показав ретроспективу української історії від скіфів до більшовиків. Цим цінніше розуміння саме вибору Яресьок як локації, адже ця земля змогла передати історичну атмосферу всієї України за кілька століть. 

Через 3 роки село стає знімальним майданчиком для фільму, який прославить Довженка на увесь світ — “Земля”. І саме Яреськи надихнули режисера на створення фільму. Після зйомок “Звенигори” Олександр Петрович збирався вже покидати Полтавщину. Як одного разу до хати, в якій він жив, прибігла місцева жінка і почала голосити, що куркулі вбили Василя за те, що він переорав куркульську межу. Тут він написав сценарій фільму всього за 2 тижні. А вже за кілька років після завершення зйомок, багато ідей стануть пророчими. Адже під час Голодомору в селі єврейське загинуло близько 8 сотень осіб.

Слід Довженка

У стрічці можна побачити непрофесійних акторів, а місцевих жителів району. Саме це забезпечило “Землі” самобутність та щирість у передачі характерів персонажів. Однак тоді фільм був у прокаті лише 9 днів, його заборонила радянська влада через натуралізм. Довженко був у розпачі, але згодом фільм високо оцінили в Європі та у всьому світі. Він увійшов до переліку 12 найкращих фільмів усіх часів та народів за версією Всесвітньої виставки в Брюсселі.

В Яреськах розгорнулася тоді ціла студія Довженка, яка проіснувала 10 років. До речі, її будівля збереглася і донині, зараз там навчаються студенти Професійно-технічного училища №56. В цьому будинку монтувався фільм, а неподалік нього Довженко проводив зустрічі з місцевими артистами, яких він ніжно називав “мої сільські артисти”.

Він так закохався в Яреськи, що попросив покласти жменьку місцевої землі у його могилу. 

Місцеві зберігають згадку про те, якою людиною був Олександр Петрович. Під час зйомок фільму він жив в сім’ї Корсунів. Їх син був хворим на поліомієліт кісток, а режисер нерідко давав гроші на лікування хлопчика. Він зрештою переміг хворобу і став вчителем фізики. 

А у місцевому краєзнавчому музеї залишилися унікальні речі, що належали Олександру Довженку. Серед них солом’яний бриль, яким режисер полюбляв прикриватися від сонця, улюблений спінінг, з яким він рибалив на Пслі, крісло митця та надзвичайно цінна друкована машинка, яка і народила на світ сценарії фільмів українського класика.

Comments

.,.,.,.