Як у Пирятині знімали “Королеву бензоколонки”

У квітні 1963 року на екрани вийшов фільм “Королева бензоколонки”. Комедія українських кінорежисерів Олексія Мішуріна та Миколи Літуса у головній ролі з російською актрисою Надією Румянцевою стала надзвичайно популярною. Фільм знято на Київській студії імені О.Довженка. Серед інших, головні ролі у стрічці неперевершено зіграли зірки українського кіно Андрій Сова та Нонна Копержинська. Кошторис стрічки становив 400 тисяч карбованців, а касові збори — 15 мільйонів карбованців. Комедія втрапила у п’ятірку лідерів прокату 1963-го. Її із задоволенням тоді подивилися 35 мільйонів кіношанувальників. Далі на poltava-trend.

Довго шукали підходящу заправку

Сценарій до фільму написав полтавець, письменник, драматург і кіносценарист Петро Лубенський.  Вдале місце для зйомок комедії розшукували на території всієї України. Найбільш підходящу до вимог сучасну на ту пору автомобільну заправку знайшли в місті Пирятин на Полтавщині. Але при підготовці до зйомок виявилося, що безпосередньо на такому об’єкті знімати кіно не можна: на заваді стало дотримання техніки безпеки та й кіношники могли б завадити виконанню виробничого плану АЗС.  Тобто вийшло, що коли ідеальну заправку врешті знайшли, то поруч… довелося споруджувати аналогічну імітацію.

У сюжеті — про долю і мрії 17-річної полтавки

У картині йшлося про те, як полтавка Людмила Добривечір хотіла стати диктором на телебаченні, але їй завадили проблеми з дикцією. Згодом дівчині мріялося стати бортпровідницею літака, але теж не склалося. Наступна її мета — бути учасницею ансамблю “Балет на льоду”. Бідова дівчина тимчасово влаштовується працювати на автозаправку, а разом з тим тренується до вступу в ансамбль на… звичайних роликових ковзанах. Стається так, що її весела вдача й цілеспрямованість кардинально змінюють роботу звичайнісінької АЗС, як би до цього не ставилися її консервативні колеги. Український актор Андрій Сова зіграв директора заправки Панаса Петровича, а Нонна Копержинська — ревниву працівницю буфета Рогніду Карпівну.

Припускають, що прізвище головної героїні Людмили Добривечір автори фільму запозичили в українського боксера 1920-х років. Про нього якось писав актор Б.Січкин. За його словами, був такий здібний боксер на прізвище Добривечір. Коли перед виступом на ринзі називали його прізвище, зал відповідав жартівливим “Здрастє”.  

 Завдяки талановитому полтавському сценаристу та суперовим акторам фільм перетворився на скарбницю цитат. Ось лише деякі з них: “Два по сто в одну посуду”, “К полумерам не привык”, “Прибор для стройности фигуры”, “Анонім?.. – Дав же бог фамілію!”… Кіно, якому 2022 року виповнилося 60 літ і досі люблять чимало глядачів.

Цікаві факти про кінохіт

Заправка, створена кіношниками в Пирятині на автотрасі “Київ-Харків” (одній з найгарячіших транспортних точок України), виглядала дуже правдоподібно. Згадують, що пересічні водії сприймали її за справжню. Так, одного разу звичайний водій вантажівки спинився на АЗС і сказав, щоб його заправили. Там саме перебувала акторська група. У відповідь чоловік почув від Надії Румянцевої, що вона його заправляти не буде, бо машина брудна та й водій небритий. 

Обурений кермувальник сприйняв актора Андрія Сову за справжнього начальника АЗС (який, до слова, заступився за працівницю, мовляв, її вимоги відповідають інструкції), а іншого актора, який саме вчасно підоспів — за міліціонера. Водій наполягав, щоб його таки заправили, бо поспішав до Києва з вантажем. А в розмові на підвищених тонах він щей обізвав “заправницю” опудалом та фітюлькою. Коли суперечка досягла найвищої точки і далі жартувати вже було ризиковано і не по людськи, трійка акторів ошелешила водія тим, хто вони насправді. Головні герої фільму повибачалися за жарт та пояснили, що їхня АЗС — просто декорація. А от цікавий епізод згодом увійшов до фільму. 

Оскільки центральним місцем зйомок був насичений автошлях, у епізодах кіно постійно з’являються різноманітні автівки, здебільшого популярні в 50-60 роках. Зафільмовані у стрічці й новенькі на ті часи автобус ЛАЗ-Україна-1 (1961 року випуску) та БілАЗ-540 (щойно з конвеєра — 1962 р.в.), на яких їздять герої фільму, а в епізоді з іноземцями є справжній Cadillac Series 62.

Серед цікавого і те, що на час зйомок акторці Надії Румянцевій було 32 роки, але вона прекрасно зіграла роль 17-річної дівчини.

Заради справедливості варто сказати, що популярну кінострічку знімали не лише в Пирятині, а ще один з епізодів — у місті Біла Церква, а також у Києві. 

Пирятинці від “брендів” не відмовляються!

Цікаво, що в листопаді 2019-го року Дмитро Кулеба (на той час віце прем’єр міністр України з питань євроатлантичної інтеграції, а нині очільник Міністерства закордонних справ України) своїм постом у Фейсбук теж посприяв прославленню Пирятина, але дещо в іншому напрямку. У пості державний діяч поділився спогадами дитинства. Він написав, що малим їздив “смердючим” рейсовим автобусом за маршрутом Київ-Ромни-Київ. У Пирятині автобус робив тривалу зупинку. Під час неї жіночки з клітчастими торбами торгували біляшами з м’ясом. “І ти не міг не купити і не з’їсти із смаком, змащуючи пальці жиром”, — написав у Фейсбук Дмитро Кулеба. Виходить, недарма транзитне містечко Пирятин частенько називають столицею біляшів та пиріжків! 

У Пирятині, на місці декоративної АЗС, де знімали кіно, відкрили однойменне кафе “Королева бензоколонки”, облаштувавши заклад у стилі знаменитого фільму і серед іншого тут пропонують знамениті пиріжки. 2021 року відомий вітчизняний журналіст і телеведучий Костянтин Грубич навідався до Пирятина, а згодом на своєму каналі в Youtube поділився секретом знаменитих пирятинських пиріжків з легендарного кафе на трасі Київ-Харків.

Цікаво, що тема пирогів навіть стосується однієї з версій походження назви міста Пирятин. Історики розповідають, що за однією з легенд місцеві хоробрі жителі пиряли (тобто кидали) через укріплення нападників-ворогів. А за іншою легендою в давні часи  тутешній люд в обмін на пшеницю купував зброю.  Слово “пиро” на старословянській мові  означало пшениця (звідси — пироги), а „іняти“ (чи в скороченому варіанті “яти” – означало брати. Тому, ймовірно сполучення слів „пиро“ і „яти“ (пшеницю брати), зазнавши деяких змін, дало назву Пирятин.

Під час ювілейного фестивалю

Та пирятинці вирішили, що не лише “пиріжковий бренд”, а й цікаву кіношну подію, пов’язану з містом, не варто забувати, а можна навіть використати з користю для популяризації Пирятина. На честь фільму в Пирятині влаштовують фестиваль під назвою “Королева бензоколонки”. Так, з нагоди 55-річчя появи кіна на екрані пирятинці провели такий собі ретро-карнавал. Містяни організували ходу в одязі 60-х, спортивні змагання, які нагадують кадри кіно (зокрема на роликах, гімнастичному колі та скакалці). Гостей свята зустрічали кіногерої. Була тут і виставка ретро-техніки, концерт, знамениті місцеві пиріжки та інші смаколики і обов’язково перегляд історичної для міста стрічки, що стала символом Пирятина. 

Популярна досі й водонапірна вежа, яка потрапила у кадри стрічки. Кажуть, що цю 22-х метрову споруду 1952 року збудували німці-військовополонені. Поряд діє оновлена АЗС. 

Водонапірна вежа в Пирятині на Полтавщині, біля якої знімали фільм

А між тим не всі місцеві жителі та вихідці з міста схвалюють приязне ставлення до радянської кінострічки. Після одного з таких святкових заходів на сторінці міської ради Пирятина в Інтернеті з’явився коментар відомої уродженки міста, журналістки, телеведучої, на той час першої заступниці голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Ольги Герасим’юк, яка написала, що земляки взялися прославляти фільм, про який уже давно ніхто не пам’ятає, що такі заходи зомбуванням пам’яті сприяють втраті справжньої унікальної історії міста. Мовляв, Пирятин колись хотіли “опровінціалити”, а тому зйомка якогось звичайнісінького кіно прийнялася містянами як надподія. А між тим, історичних здобутків, які варті слави, не бракує…

Та як би там не було, містечко зі славною історією на березі річки Удай, яке протягом свого існування відчуло вплив багатьох культур, прагне бути оригінальним, зберігати свою самобутність та має берегти власну історію, однією з цікавих сторінок якої стали зйомки знаменитого кіно за участю українських режисерів, акторів і сценариста. 

Comments

.,.,.,.