Знаменитий Тарапунька: у морі слави та… під прицілом мовознавців

Український актор, артист розмовного жанру Юрій Тимошенко відомий під сценічним псевдонімом Тарапунька, народився 2 червня 1919 року в с. Каленики (нині Решетилівська громада) на Полтавщині. Дитинство Юрія минуло на рідній Полтавщині. Вперше він вийшов на сцену в клубі села Каленики, коли батьки-вчителі брали участь у виставі. Його батько Трохим Захарович склав перший шкільний підручник з математики українською мовою. А мати Дарина Петрівна походила з роду композитора Миколи Лисенка. Далі на poltava-trend.

Юним Юрко мав змогу побачити у Полтаві поетів Павла Тичину і Миколу Бажана. Він навіть зачитав їм свої вірші та сфотографувався з ними. За порадою митців Юрко надіслав свої твори на всеукраїнський конкурс поетів-початківців і здобув першу премію. Збірку десятикласника мали надрукувати, але хлопчина вирішив, що вірші того недостойні, забрав їх з редакції, спалив і більше не писав. Іще малим Юрко мав змогу побачити у виставі «Наталка Полтавка» акторів Миколу Садовського та Петра Саксаганського і був вражений їхньою грою. 

Акторську освіту Тимошенко здобув у Київському театральному інституті (до того вчився у звичайній школі). На вступних іспитах він виконав монолог Остапа Бендера. На другий день у газеті «Вечірній Київ» написали, що відмінником першого дня іспитів до вишу став випускник середньої школи м. Полтави №3 Юрій Тимошенко. 

Дует на 40 літ

Студентство звело Юрія Тимошенка з одеситом Юхимом Березіним. Першими кроками до естради були студентські «капусники». А спільний виступ Тимошенка і Березіна на професійній сцені відбувся 1 вересня 1936 р. в Київському оперному театрі (вони грали козаків у постановці «Тарас Бульба»).

У 1940-1941 роках студенти-випускники поєднували навчання з виступами. Якраз оголосили Всесоюзний конкурс артистів естради. Як його переможці Тимошенко і Березін згодом мали виступити на заключному концерті 27 червня 1941-го в москві. Та 22 червня почалася війна. Цього дня довелося виступати на Київському вокзалі перед солдатами, які вирушали на фронт. 23 червня обох артистів теж призвали до армії. Вони опинилися в ансамблі пісні й танцю, яким керував молодий Павло Вірський. Звичні досі артистам образи не підходили для фронту. За ніч вони змінили “кваліфікацію” і в ансамблі з’явився новий комічний дует: кухар похідної кухні та банщик. Виступи ансамблю не раз дивились маршали К.Рокосовський та Г.Жуков.

Ю.Тимошенко в центрі фото, Ю.Березін тримає руку на його плечі.

Після війни Березін мріяв зайнятися режисурою. Його прийняли в Київський театр російської драми. Тимошенко поїхав до Олександра Довженка в москву, маючи бажання зніматися в кіно. Але тоді режисер нічого не знімав. Юрій повернувся в Київ. Згодом співпраця молодих артистів продовжилася, вони з тріумфом виграли ІІ Всесоюзний конкурс артистів естради у москві в 1946 році. Так на сцені з’явились досі невідомі міліціонер Тарапунька і монтер Штепсель. Сценічне ім’я Тарапунька  за порадою О.Довженка походило від назви річки Тарапунька, що на Полтавщині, а Штепсель — від характеру персонажа (міг все полагодити і всьому дати раду). 

Дует Тарапуньки і Штепселя став відомим на весь Союз і проіснував більше 40 років. Вони не просто жартували, а й піднімали наболілі питання. Тепер цих народних артистів України сучасники називають батьками стендапу. Ці високий і низенький чоловіки мали універсальну впізнаваність. Вони збирали аншлаги в найбільших залах, давали більше 1000 спектаклів на рік і глядачам було мало. Шанувальники складали про зірок анекдоти, жарти, віршики, створювали живі коридори і намагалися доступитися. Артисти ніколи не бачили порожніх місць у залі, а купити квиток на їх виступ чи фільм було дуже великим везінням! У Ризі концерт в оперному театрі перенесли до приміського парку на відкритій естраді, розрахованій на 10 000 глядачів. І всі квитки розійшлися. Роботу на естраді Ю.Тимошенко та Ю.Березін поєднували з роботою в кіно. Вони створили 7 легендарних фільмів, виконавши функції режисерів, сценаристів та акторів. Були часи, коли жодна святкова передача всесоюзного радіо не проходила без їх участі. Стали дуже популярними грамплатівки артистів.  

Звинувачений у започаткуванні “мовної шизофренії”

Але чимало критиків сьогодні не милують дует своїми оцінками. Так зазначають, що хоч гумористи намагалися критикувати діючу владу, робили це обережно, щоб не зруйнувати свої кар’єри. А якщо вдавалося перегнути палицю, їх прикручували цензори. А ще зауважують, що Тимошенку діставалися всі негативні ролі — грубіяна, пошляка і т.п. І часто складалося враження, що Тарапунька — це образ українця, який шанує традиції і при цьому чогось є відсталим, тому актору дорікали в приниженні українства. Але Тимошенко вважав, що грає природньо, з властивим йому гумором і зважаючи на народні традиції та ображався, коли чув, що «валяє хохла». Проте, варто віддати належне, що його герой (хоч був консерватором, не довіряв новаціям і у всьому бачив свій інтерес) не був безтолковим і дурним та часто ставив на місце опонента. 

Ряд українських мовознавців вважає, що з діяльності дуету в Україні почалася медійна політика “мовної шизофренії”. Тобто, коли змішування двох мов підносилося саме так, що сприяло приниженню і витісненню української і звеличенню російської. Інші ж наголошують, що дует зроду не висміював особливості мови чи культури. Навпаки, мова акторів була його родзинкою: Тарапунька розмовляв українською з полтавським діалектом, а Штепсель російською з одеським акцентом. Й так одесит і полтавець об’єднували українців, а українська, хоч із цензурними обмеженнями, дотепна і красива, звучала на радіо і з екранів. 

Зроду не був у партії, любив азартні ігри й цигарки

Першу дружину актрису Ольгу Кусенко Тимошенко залишив після 16 літ шлюбу, лишивши їй квартиру на Хрещатику. Нову ж квартиру йому давати не хотіли. Тоді артист зметикував як отримати бажане. Він показово перейшов працювати в Полтаву. Наголошував, що зайнятий гастролями в Кобеляках чи Санжарах і йому не до Києва з москвою. Врешті Тимошенку, який знав собі ціну, квартиру дали. Згодом він одружився на співачці Юлії Пашковській, яка народила йому синів. Завдяки Тимошенку Юлію запрошували на всі грандіозні концерти, вона знімалась в усіх стрічках про Тарапуньку й Штепселя….

З дружиною Ю. Пашковською

Ні Тимошенко, ні Березін ніколи не були в партії. Одного разу чиновник, від якого залежав від’їзд на гастролі до Великобританії, запитав Тимошенка: “Чому це ви досі не в партії?”. Той гаряче мовив: “Ви спершу очистіть партію від негідників, а потім ми самі до вас прийдемо!”. Про концерти у Лондоні довелося забути.  Іншим разом секретар парткому запропонував артисту вступити до партії. А той відповів: “О, ні! Недостойний, недостойний”. 

За наполяганням Довженка Тимошенко вивчив англійську. Колись афроамериканський музикант Дюк Елінгтон в мемуарах написав, що візит до українського «коміка Юрка», який пригощав українським борщем, варениками і соковитим українським гумором без перекладача був найкращим днем відвідин Союзу.

Тимошенко мав пристрасть до азартних ігор. Любив за трапезою перехилити пару чарок самогону.  Міг викурити дві пачки цигарок у день. Якщо тримався без сигарет кілька тижнів, говорив дружині, що жодного рядка не може написати без цього “допінгу”. Завжди курив “Кемел”. Купити американські цигарки в Созі було дуже складно. Та він знав як це вирішити.

У Юрія Тимошенка був перший в Україні моторолер. Згодом з’явилося рідкісне в Союзі авто “Додж Крайслер”. Одного разу він на цій машині вагою 2,5 тонни збив трамвай так, що той перекинувся. Півтора року в артиста із зарплати відраховували гроші за ремонт трамвая…

Помер Тимошенко — “помер” і дует

Останній виступ двох легенд Тарапуньки й Штепселя був запланований в Ужгороді 1986 р. Там у Юрія Тимошенка стався інфаркт. Гастролі скасували, а його ушпиталили. Помер Юрій Тимошенко  1 грудня 1986 року… Під час похорону Юхим Березін сказав біля труни: “Якби ти знав, як багато я хотів тобі сказати, але сьогодні я забув текст. Вперше в житті”. Штепсель спробував продовжити сольну кар’єру, але значного успіху не мав. Він пережив товариша-колегу на 20 років. 

Comments

.,.,.,.