Василь Верховинець і Полтава: перехресні стежки

Василь Верховинець (1880-1938) – блискучий український композитор, диригент та знаний хореограф. Його вклад у скарбницю українського мистецтва неоціненний. Це людина, котра за своє життя написала безліч ґрунтовних та авторитетних праць із царини музики, хореографії. Його талановита та унікальна, гуманістична та просвітницька постать була засуджена та знищена тоталітарним режимом, хоч і реабілітована посмертно, пише poltava-trend.in.ua.

Василь Верховинець і Полтава: мистецькі акценти

фото

Полтава як столиця духовності вабить усіх блискучих митців своєю унікальністю, чарівністю та неповторністю. Полтавський край зростив величезну кількість титанів мистецтва, котрі піднесли Україну до духовного олімпу, до величних вершин. Тож не випадково В. Верховинець завітав до Полтави, більше того, він деякий час жив на цій обітованій землі. Видатний майстер відвідує українську місцевість, аби познайомитися ближче з побутом, звичаями, обрядами українського народу, пізнати сповна глибину та життєдайну силу. Прикметно, що В. Верховинець у 1918 році очолив національний хор у Полтаві, піднісши його на новий рівень. Музично-драматичний інститут імені М. В. Лисенка, його вихованці та викладачі,  мали неабияку втіху, оскільки у 1919-1920 роках талановитий В. Верховинець викладав у згаданому закладі. Ще зв’язки із Полтавою полягають у тому, що у 1920-1932 роках мистецтвознавець очолював кафедру Полтавського інституту народної освіти. Цей час перебування В. Верховинця втішно позначився на духовній Полтавській мапі, оскільки до духовно-культурного розвитку міста долучився справжній титан культурного олімпу.

Полтава і засудження: вирок В. Верховинцю

У Полтаві у 1927 і 1932 роках відбувався арешт В. Верховинця, проте, не знайшовши ніяких фактів злочину, а саме доказів, що митець був приналежний до СВУ, він був звільнений. Проте доля була невблаганною до талановитого майстра і 23 грудня 1937 році його заарештували втретє. Після злощасних та антигуманних допитів Верховинець визнає себе винним нібито у контрреволюційній націоналістичній організації. Таким чином, у слідстві була доведена вина ні в чому неповинного В. Верховинця. Талановитого українця звинувачували  у шпигунській діяльності на користь Польщі. Усі невмотивовані та неправдиві докази зіграли у долі Верховинця останній акорд: засуджений і страчений 11 квітня 1938 року. Так обірвалася нитка життя відомого, блискучого, талановитого в усіх сферах В. Верховинця, проте його полотна, його праці та гуманістичні устремління виблискують життєдайним світлом та осявають праведний шлях нащадкам.

Вшанування пам’яті В. Верховинця у Полтаві

фото

Полтавці вшанували майстра В. Верховинця, зокрема назвали вулицю на честь композитора, диригента, хореографа, першого теоретика українського танцю. Вулиця Василя Верховинця – одна із найстаріших у Полтаві, розташування вулиці снується від Художньої вулиці до Панянки, сама ж авеню пролягає у Подільському районі духовного міста. Цікаво, що на поданій вулиці жив сам Верховинець, тож історичне, художнє та просвітницьке багатство має згадане історичне місце та надзвичайно важлива його значущість.

Comments

.,.,.,.