М. Лисенко – геніальний полтавський композитор

На території полтавської області народився засновник та вершина української класичної музики. Він зміг не тільки розповісти світові про красу народної пісні, він розкрив її потенціал. Вклад Миколи Лисенка в розвиток українського мистецтва величезний. Детальніше про видатну особистість розповість Полтава Тренд.

Дитинство

В селі Гриньки Полтавської області народився 1842 року Микола Віталійович Лисенко. Вже в 5-річному віці його мати давала перші уроки гри на гітарі. Досить швидко хлопець показав себе, як здібний ученик, тому йому згодом найняли вчителя.

Мелодійність української мови приємно вразила майбутнього композитора, форма та сміливий зміст віршів Тараса Шевченка надовго заполонили душу. Під час домашнього навчання, юнак навчався в київських пансіонатах, далі в Харківській гімназії, де прославився як талановитий піаніст.

В юнацькі роки він полюбляв подорожувати та збирати фольклор, українська народна творчість стала його хобі, котре приносило задоволення.

Трохи згодом прийшло розуміння, чого він насправді хоче, тому Микола Лисенко вирішує здобути професійну музичну освіту. Його вибором стало навчання в Лейпцігській консерваторії у професорів Райнеле та Ріхтера, де майбутній композитор написав свій перший твір. Мова йде про славнозвісний «Заповіт на слова Шевченка». Після трьох років навчання, Микола успішно закінчив консерваторію.

Внесок в українську культуру

Важко переоцінити внесок Миколи Лисенка в розвиток української культури. Вже в 1904 році він відкрив власну музично-драматичну школу. Цей заклад став першим українським навчальним закладом, котрий відкривав двері талановитим учням у світ музики. Заклад надавав вищу музичну освіту за програмою консерваторії.

Сам Микола Лисенко розвивався в різних жанрах. Можна почути його твори, написані в оперному, вокальному, хоровому, інструментальному жанрах. Найбільшу прихильність він відчував до обробки саме української народної пісні.

Геніальні українські опери «Тарас Бульба», «Енеїда», «Наталка Полтавка» відомі кожному пересічному українцю. Звичайно, така популяризація української мови була приводом того, що композитор перебував під наглядом царської влади. Одного разу його навіть на короткий час арештували.

Твори Миколи Лисенка живуть і досі, їх виконують на оперних, театральних сценах усього світу. Його вважають цілком заслужено засновником української національної музики. Його композиторська та етнографічна діяльність лише сприяла цьому. Творчість Миколи Лисенка була направлена на те, щоб вивести слухачів з «хуторянської обстановки». Його метою було розширення світогляду українців, популяризація української музики.

Саме Миколу Лисенка вважають засновником української національної музики. Його постійно порівнюють з талановитими композиторами – основоположниками національної музики різних народів. Він спромігся за своє життя об’єднати відданість національність ідеї, жагу до просвітницької діяльності. Його ім’я пов’язують з епохою мистецтва, театру, професійної музики в Україні.

М. Лисенко – геніальний полтавський композитор

Comments

.,.,.,.